+381 26 310 998

DARE TO BE DIFFERENTE – creative drama in education 2018-1-RS01-KA201-000427

У ОШ „Олга Милошевић“ je 2018.  одобрен је још један пројекат, под називом „Dare to be Different- Creative Drama in Education“. Одлуку о одабиру пројекта донела је фондација Темпус на основу правила програма Еразмус + и то на основу испуњености критеријума квалитета. Партнери у оквиру овог пројекта су школе из Турске, Грчке и Малте. 

Наша школа је била домаћин првог транснационалног састанка поводом почетка међународног Erazmus+ пројекта „Dare to be different – creative drama in education“. Партнери на овом пројекту су нам колеге из турске школе „Esenkoy Adnan Kaptan Ortaoklu“ , малтeшке школе  „St. Margaret College Zabbar Primary B“ ,  грчке школе „Demenika Primary School“, а у сарадњи са удружењем „Базаарт“ из Београда.

Учесници пројекта су похађали два семинара на енглеском језику: “Intercultural learning trough drama” и “Drama Teaching”, посетили знаменитости наше земље, присуствовали састанку са представницима локалне самоуправе, дискутовали о циљевима и бенефитима пројекта, реализовали интеркултурално вече и имали прилику да унапреде своја знања, вештине и компетенције

Ученици и наставници наше школе су у оквиру програма Еразмус + боравили у Есенкоју, градићу који се простире уз саму обалу Мраморног мора у Турској. Ученици и наставници су имали активности у оквиру пројекта „Dare to be different – creative drama in education“. Овај пројекат обухвата стратешко пријатељство школа из Грчке, са Малте, из Турске и ОШ „Олга Милошевић“ ради увођења иновација у настави. Наша деца су боравила у домовима ученика из школе Esenkoy Adnan Kaptanio. Наши наставници су имали заједничке часове са колегама из турске школе, те су деца присуствовала часу српског и турског језика, као и заједничком часу математике. На централном тргу у Есенкоју наша деца су извела представу „Токени пријатељства“ у оквиру традиционалне свечаности која се одржава 23.априла на Међународни дан деце и Национали дан независности. Такође, два наша ученика су учествовала у представи на турском језику коју је припремио Рамазан Оздемир, наставник турског језика. Наши наставници и ученици су имали част да буду примљени код градоначелника Чинарџика, града недалеко од Јалове, затим код окружног директора за образовање, као и код председника општине, Мехмета Темела. Једна од активности ове мобилности је и упознавање културе, традиције и знаменитости Турске. У вези с тим, наши ученици и наставници су били у прилици да виде Парк минијатура, где су уживали у умањеним верзијама турских знаменитости. Посетили су Аја Софију, Султан Ахмедову џамију, затим највећи тепих лала и уживали су у погледу са Босфорског моста, који спаја азијски и европски део Инстанбула. Наши наставници и наставници школе домаћина су у заједничкој радионици разменили драгоцена искуства у спровођењу виртуелних eTwinning пројеката.

У нашој школи је, у оквиру Дечије недеље, ученицима од првог до четвртог разреда приказана је позоришна представа „Природа ће рећи хвала“. Ученици и наставници из Турске, Грчке и са Малте су представу пратили путем Zoom апликације.  Активности везане за стварање представе су реализоване у оквиру Erazmus+ пројекта „ DARE TO BE DIFFERENT“ Creative drama in education.

Од 26. до 28. октобра 2020. године одржан је међународни састанак партнера на пројекту DARE TO BE DIFFERENT – CRATIVE DRAMA IN EDUCATION у месту Есенкој у Турској. Састанку су присуствовали представници Основне школе „Олга Милошевић“, Есенкој Аднан Каптан и удржења драмских уметника Базаарт. Представници партнерских школа из Грчке и са Малте су састанку присуствовали онлајн, јер су били онемогућени да путују због пандемије Ковид 19. Заључак састанка је да је пројекат имплементиран на веома високом нивоу. У периоду од 1. септембра 2018. до 31. октобра 2020. је креирано 8 оригиналних драмских текстова и одржано више од 40 часова на којима је примењена креативна драма. Резултати пројекта су приказани у збиркама THE BUNCH OF COLOURFUL ACTIVITIES и DARE TO BE DIFFERENT које ће бити објављене на сајту Европске Комисије како би наставници широм Европе могли да их користе у свом раду.