Пројекат „Мали пољопривредници“ је пројекат из области предузетништва.
Наша школа је 2017. године учествовала у пројекту Мали пољопривредницу, који је покренуо Iceberg salat centar из Сурчина „Мали пољопривредници“. У пројекту су учествовали ученици првог и другог разреда наше школе. Циљ пројекта је да се најмлађима приближи процес узгајања поврћа и воћа како би се мотивисали да од најранијег узраста стекну здраве навике и да се хране здраво. У току првог дела посете био је организован, са агрономима, обилазак њива на којима су ученици видели како се поврће узгаја на отвореном, као и у пластеницима. У другом делу посете деца су у ограђеним баштама, уз помоћ јунака Јабучила и Шаргалепосове, садила салату.
Међународни Дан девојчица у ИКТ сектору установљен је на нивоу Уједињених нација и обележава се сваког четвртог четвртка у априлу. Од 2001. године, када је у Европи (Немачкој) први пут обележен „Дан девојчица”, у овој манифестацији учествовало је више од миллион девојчица.
Дан девојчица у ИКТ-у има за циљ да девојчице оснажи приликом одабира будућих професија, да не подлежу стереотипима, већ да се руководе личним интересовањима и талентима.
Удружење пословних жена Србије први пут је организовало Дан девојчица 28. априла 2011. године.
У протеклих 10 година обележавања Дана девојчица у ИКТ-у кроз пројекат УПЖ Србије прошло је више од 8500 девојчица, а резултати показују заинтересованост девојчица да кроз овакав вид реалних сусрета са предузетницама препознају предузетништво као могуће будуће место за запошљавање.
Поводом обележавања Дана девојчица 2018. године у нашој школи организована је трбина, а гошће Основне школе „Олга Милошевић“ биле су Јелица Поповић, директорка експозитуре Уникредит банке у Смедеревској Паланци, др Ивана Ђурђевић-Старовић, директорка Дома здравља Смедеревска Паланка, Милена Живковић ,ватрогасац-спасилац и Здравка Симић, педагошки асистент.
Једна од активности овог пројекта је такмичење под називом „Ухвати идеју“ као и посете компанијама у којима су жене на руководећим позицијама. На такмичењу су учествовале ученице наше школе: Лидија Аранђеловић са радом „Повежи се на поезију“ који за циљ има промовисање поезије кроз употребу савремених апликација, Ана Вучковић са игрицом креираном у програму „Скреч“ под називом „Олгин херој“ и Хелена Ђорђевић са виртуелном изложбом под називом „Знамените жене Србије“ . Хелена Ђорђевић је успела да се пласира у финале такмичења. Финалисткиње овог такмичења присуствовале су конференцији у оквиру онлајн посете компанији А1 . Ученице осмог разреда, учествовале су на А1 вебинару о безбедности деце на интернету. Овим поводом припремљена је и емисија у којој су Ђаци репортери разговарали о Дану девојчица у ИКТ сектору и искуствима наших учесница, овогодишње финалисткиње Хелене Ђорђевић, као и некадашње учеснице и победнице такмичења Ање Вејновић.
https://www.youtube.com/watch?v=65IgV4FUubg
Хелена Ђорђевић, виртуелна изложба под називом „Знамените жене Србије“ .
Осим техничких иновација у настави веома је важно наставне и ваннаставне активности освежити новим идејама. У ту сврху наша школа започела је 2018. године сарадњу са фирмом „Супериор“ из Велике Плане (Superior, Velika Plana). Циљ је да код ученика развијемо позитиван став према раду, да промовишемо предузетништво у оквиру наших могућности, да подстичемо ученике да развијају и негују еколошку свест као и да им формирамо добру подлогу за дуално образовање које их у средњим школама очекује.
У реализацији овог пројекта учествовала је наставница биологије Марина Миладиновић и 45 ученика од петог до осмог разреда.Носиоци активности су били Небојша Ђиновић, директор фирме “Супериор”, Марина Миладиновић, наставник биологије и Дарко Димитријевић, директор школе.
Након одабира ученика и добијања сагласности родитеља за учешће у овом пројекту, формирана је и засађена био-башта у просторијама школе, а уз помоћ тима запослених у “Супериор”-у. Наставница и ученици су одржавали башту док расад није порастао а затим је организована продаја. Остварен приход искоришћен је за куповину четврте интерактивне табле за ученике наше школе.
Манифестација је која се већ деценијама организује у општинским библиотекама у саставу Библиотеке града Београда као и другим градовима у Србији. Циљ је промовисање читалачких навика код деце. Наша школа од 2022. године учествује у овој занимљивој активности. Ученици су имали задатак да направе Читалачке дневнике на основу три прочитане књиге ван школске лектире задате од стране библиотекара. Дневник су ученици могли да раде уз малу помоћ учитеља, предметних наставника и библиотекара. Пристигло је око 50 радова, а најбољи, најлепши и најкреативнији дневници су награђени.
Наша школа је од 2021. године део овог важног пројекта који финансира Европска унија, УНИЦЕФ и Министарство просвете, науке и технолошког развоја.
Циљ пројекта Премошћавање дигиталног јаза у Србији за најгроженију децу је повећање флексибилности образовног система и његове способности да одговори на ванредне ситуације, посебно када су у питању ромска деца. Најугроженијој деци биће омогућена директна додатна подршка у условима КОВИД-19 пандемије. Пројекат се надовезује на претходна достигнућа у развоју квалитетног инклузивног образовања и подразумева активности на даљем оснаживању система на националном и на нивоу школа. Ово ће бити постигнуто захваљујући подршци даљем развоју инклузивног онлајн система учења и јачањем способности институција да исти спроведу, руководе њоме и прате. У плану су инвестиције у техничке капацитете неопходне за платформу наставе на даљину на националном нивоу, успостављање дигиталне базе података и примену образовних система за учење на нивоу читаве државе. На нивоу школа, пројекат подразумева набавку дигиталне опреме за изабране школе и успостављање образовних дигиталних библиотека. Пројекат је такође усмерен на подизање нивоа обучености наставника и педагошких асистената да би најугроженијој деци на најбољи начин пружили додатну подршку, која укључује квалитетну дигиталну наставу, психосоцијалну подршку, као и различите помоћне моделе учења (попут образовних клубова) током трајања ЦОВИД-19 пандемије.
У оквиру овог пројекта наша школа је у циљу формирање библиотеке дигиталних технологија добила рачунарску опрему у виду 63 таблета. Поред таблета за ученике, школа је добила и три лап топа, за педагошког асистента, координатора пројекта и координатора библиотеке.
Наша школа је имала ту час да нас посети први потпредседник Владе Србије и министар просвете, науке и технолошког развоја, Бранко Ружић. Том приликом смо добили бесплатан интернет. Теленор у сарадњи са УНИЦЕФ-ом обезбеђује бесплатан интернет за школе у 30 општина широм Србије, а наша школа је једна од њих.
Овом опремом омогућено нам је да реализујемо активности у оквиру пројекта „Премошћавање дигиталног јаза у Србији за најугроженију децу“. Крајем лета 2021. у нашој школи реализована је Летња школа, а почетком школске године, по угледу на Летњу школу, оформљен је Клуб за учење.
Наш циљ је да начин рада у току Летње школе примењујемо и у Клубу за учење током целе школске године. Примарни циљеви ових активности су надокнађивање пропуштеног градива, оснаживање ученика у коришћењу дигиталних технологија и стицање нових знања. Идентификацију ученика и потребних елемената подршке реализовале су одељенске старешине, педагог и педагошки асистент уз подршку предметних наставника. Активности су, пре свега, усмерене на природне и друштвене науке.
Активности у Летњој школи су код деце повећале мотивацију за стицање нових знања, јер су учили кроз игру, користећи све ресурсе библиотеке дигиталних технологија, тако је сада и у Клубу за учење. Наставници организују, усмеравају и подстичу ученике на активност и оснажују их у самосталном коришћењу дигиталних извора знања, а велику помоћ пружају и вршњаци у оквиру вршњачког учења. Овакав начин рада код ученика је изнедрио следеће бенефите: већу концентрацију, позитивнији став према стицању нових знања, лакше усвајање наставних садржаја и примену у новим ситуацијама
ОШ „Олга Милошевић“ се почетком 2018. године пријавила за учешће у програму Еко- школе. Међународни програм Еко школе је систем награђивања предшколских и школских установа на локалном, државном и међународном нивоу. Школа која испуни постављене критеријуме и која бригу о заштити животне средине поставе као трајну вредност и начин живљења , добија повељу о статусу Међународне еко школе. На том путу нас чека пуно занимљивих и интересантних тема и догађаја.
У оквиру овог пројекта у нашој школи се обележава Светски дан здраве исхране. Придружили смо се обележавању овог значајног датума, организујући вршњачку едукацију ученика Средње школе „Жикица Дамњановић“ , изложбе ученичких радова, поставку здраве хране. Ученици су са учитељима посетили и зелену пијацу у нашем граду . Основни циљ обележавања овог дана је промоција здравих животних навика – здраве, разноврсне и правилне исхране, која је, може се слободно рећи, најбитнији фактор за здравље ученика.
У подручној школи у Придворицама 25. децембра 2018. године реализована је креативна радионица „Еко школа“ са циљем развијања свести и стицања навика за очување животне средине.
Активност је била усмерена на поновну употребу пластичне амбалаже.
У матичној школи је подржана идеја да новогодишњи амбијент буде оплемењен украсима и предметима од већ коришћених и поновно употребљених материјала.
Након једногодишњег реализовања међународног програма Еко школе, наша установа је 2019. године стекла СТАТУС ЕКО ШКОЛЕ. Додела међународног признања и зелене заставе одржана је у Културном центру на Златибору, након годишњег састанка еколошких координатора чија је тема била “ Принципи циркуларне економије у служби заштите животне средине“. Признање у име наше школе примила је школски еколошки кординатор Драгана Пајић.
Статус Еко школе има за циљ потврду да смо бригу за животну средину поставили као трајну вредност и начин живљења.
Програм „Свака лименка се рачуна“ има за циљ да пружи могућност да се лименке за пиће рециклирају. ОШ „Олга Милошевић“ је остварила сарадњу са програмом „Свака лименка се рачуна“ и добила кутије за рециклажу, које су на више места постављене у школи. Овај програм је партенрство између произвођача лименки, рециклажне индустрије и организација за заштиту животне средине, које знају колико је рециклажа битна и желе да вас охрабре да рециклирате више.
Увођење у посао наставника, васпитача и стручног сарадника – приправника има за циљ да га оспособи за самосталан образовно-васпитни, васпитно-образовни, васпитни и стручни рад и за полагање испита за лиценцу.
Програмом увођења у посао наставник, васпитач и стручни сарадник – приправник стиче неопходна знања, вештине и вредносне ставове потребне за остваривање образовно-васпитног рада.
Обавезу увођења у посао и полагање испита за лиценцу има приправник и наставник, васпитач и стручни сарадник који испуњава услове за наставника, васпитача и стручног сарадника, а није савладао програм увођења у посао и нема лиценцу.
Приправник се уводи у посао савладавањем програма у установи у којој је запослен или у другој установи исте врсте, ако се тако обезбеђује успешније припремање за образовно-васпитни рад. За рад са приправником одређује се ментор.